fbpx

BRNZ small

Biura rachunkowe zmagają się na co dzień z wieloma problemami – stale zmieniającymi się przepisami prawa, postępującymi procesami cyfryzacji w zakresie raportowania danych, rosnącą konkurencją, epidemią COVID-19…

 

Wsłuchując się w wielopłaszczyznowe problemy właścicieli biur rachunkowych postanowiliśmy stworzyć na Facebooku grupę dedykowaną właśnie właścicielom biur rachunkowych - ich problemom i wyzwaniom jakie przynosi im zmieniająca się rzeczywistość i otoczenie prawne. Zapraszamy właścicieli biur rachunkowych do dołączenia do grupy "Biura rachunkowe na zakręcie", która chcielibyśmy, aby stała się przestrzenią do dyskusji o tym, jak wyjść z zakrętu, w który wpadły niektóre biura, dzielenia się doświadczeniami i cennymi wskazówkami:

https://www.facebook.com/groups/678145179768693

 

Poniżej zamieszczamy kilka zdań od Anety Lech – pomysłodawczyni i moderatorki grupy „Biura rachunkowe na zakręcie”.

Dzień dobry,

Zapraszam właścicieli biur rachunkowych do nowej grupy na Facebooku prowadzonej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Odział Okręgowy w Warszawie: https://www.facebook.com/groups/678145179768693

 

Poniżej bardzo krótko o nowej grupie:

 1. Grupa „Biura rachunkowe na zakręcie” jest tylko dla właścicieli biur rachunkowych. Przepraszam z góry wszystkich, których zgodnie z regulaminem nie przyjmiemy, ale jeśli będzie taka wola i potrzeba to powstanie nowa grupa :)
 2. W Polsce jest ok. 71,5 tys. biur rachunkowych rozliczających ok. 2 mln przedsiębiorców (Uwaga! dane z 2018 r. podaję za Inforem więc sytuacja mogła się zmienić, ale rząd wielkości jest imponujący).
 3. Pomimo tak licznej grupy biura nie mają swojego samorządu zawodowego, brak jest też jakiejkolwiek regulacji prawnej dla outsourcingu usług księgowych. Jest jednak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce - organizacja z ponad 100-letnią tradycją, która zrzesza w swoich szeregach księgowych, w tym także osoby prowadzące biura rachunkowe. Stowarzyszenie w ramach swojej działalności statutowej oferuje swoim członkom wiele usług - bezpłatne konferencje, odczyty, konsultacje. Teraz jednak, jak nigdy przedtem wsparcie Stowarzyszenia jest księgowym prowadzącym Biura rachunkowe bardzo potrzebne - stąd mam nadzieję, ta grupa odpowie na nowe zapotrzebowania i będzie dobrym początkiem.
 4. Przeprowadzona kilka lat temu deregulacja usług księgowych spowodowała, że dziś każdy może świadczyć usługi księgowe. Spowodowało to z jednej strony wzrost konkurencji, ale nie tej obawiają się księgowi. Księgowi obawiają się nieuczciwej konkurencji w wykonaniu podmiotów spoza branży.
 5. Deregulacja, dynamiczne zmiany prawa, galopująca cyfryzacja to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się dziś biura rachunkowe.
 6. Pandemia z jednej strony nie ominęła biur rachunkowych, ale z drugiej strony jak nikomu innemu, dołożyła pracy. Księgowych wręcz przygniotły kolejne przepisy tarcz antykryzysowych.
 7. Nie wszyscy rozumieją, że biuro rachunkowe to także biznes a nie tylko misja. Nie wszyscy księgowi nauczyli się wyceniać swoje usługi - zgodnie z teorią, że szewc bez butów chodzi.
 8. Na tej grupie będziemy zajmować się problemami organizacyjnymi i merytorycznymi funkcjonowania biur rachunkowych - nie tylko podatkami biuro żyje :)

Na Facebooku są już grupy dla biur rachunkowych - po co więc kolejna?

Każda z istniejących grup jest potrzebna. Nikomu nie chcę niczego umniejszać, a wręcz przeciwnie, grupy te były w pewnym sensie inspiracją dla powstania tej  :) Mam jednak nadzieję, że ta grupa będzie jednak inna, a to dlatego że:

 1. Niektóre z grup mają otwarty dostęp, każdy może się zapisać i zamiast rzeczowej dyskusji są pytania i prośby osób, które same chcą sobie prowadzić księgowość -
  żeby było jasne nie mam nic przeciwko temu, ale to nie jest miejsce dla tego typu nauki.
 2. Niektóre grupy powstały dla prowadzenia biznesu tzw. około biurowego – i tu znowu - nie mam nic przeciwko temu, że ktoś za swoje pomysły i swoją pracę chce zarabiać pieniądze,
  ale chciałabym, żeby ta grupa była inna i stąd właśnie wsparcie i udział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce z całym jego potencjałem i zapleczem.
 3. Niektóre grupy są na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, ale poświęcone są głównie podatkom - świetna sprawa bo to jest nasz chleb powszedni... My tutaj, mam nadzieję, poza podatkami będziemy zajmować się jeszcze wieloma innymi, szerszymi kwestiami z zakresu organizacji i zarządzania biurem.

Myślą przewodnia dla powstania grupy „Biura rachunkowe na zakręcie” było stworzenie silnej i reprezentatywnej grupy księgowych z biur rachunkowych. Aby jednak nasz głos był bardziej słyszalny i docierał wyżej, abyśmy stali się taką grupą zawodową, z którą należy się liczyć, najpierw sami musimy określić jakie są nasze potrzeby i zdefiniować wspólne cele.

To są póki co tylko kontury założeń, bo To Wy Księgowi i Księgowe z biur rachunkowych będziecie współtworzyć tę grupę, jej inicjatywy i to Wy poprzez swoje osobiste zaangażowanie będziecie inspirować założycieli i inicjatorów do działania :)

Zapraszam Was bardzo serdecznie do dołączania do grupy: https://www.facebook.com/groups/678145179768693

Jednocześnie zwracam się z prośbą o rozpropagowanie tej informacji, bo im nas będzie więcej, tym nasz głos będzie bardziej słyszalny i respektowany.

Oczywiście grupa jest dla właścicieli biur rachunkowych z całej Polski - poznawanie opinii osób z innych rejonów naszego kraju będzie z pewnością interesującym doświadczeniem :)

 - Aneta Lech

 

Sprawozdanie finansowe 2020 – zgłoś temat wymagający objaśnień. Krótka ankieta Komitetu Standardów Rachunkowości.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że 2020 jest wyjątkowym rokiem. Wyjątkowe będzie również sprawozdanie finansowe za ten rok, choćby ze względu na trudności związane z przeprowadzeniem spisu z natury w warunkach pandemii, kwestie utraty wartości aktywów czy konieczność właściwego ujęcia dofinansowań w ramach tarcz. Aby ułatwić sporządzenie tego sprawozdania, Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przygotowuje opracowanie zawierające szereg objaśnień dotyczących księgowego ujęcia skutków pandemii. Opracowanie jest adresowane do kierownictwa, księgowych i biur rachunkowych, których klientami są podmioty sporządzające sprawozdania finansowe. KSR zwraca się do Państwa z prośbą o wskazanie obszarów, które powinny zostać uwzględnione w tym opracowaniu. W tym celu została przygotowana krótka, anonimowa ankieta, w której można określić istotność poszczególnych zagadnień, a także zaproponować inne tematy wymagające objaśnienia. Ankieta będzie aktywna do 26 października 2020 r. Jej wypełnienie nie zajmie Państwu więcej niż 5 minut.

Link do ankiety: link

Link do strony Ministerstwa Finansów: link

W razie pytań proszę o kontakt – informacja na stronie głównej SKwP -  https://skwp.pl/aktualnosc/sprawozdanie-finansowe-2020-zglos-temat-wymagajacy-objasnien-wypelnij-ankiete/

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, przy wsparciu i udziale Ministerstwa Finansów, organizuje webinarium online

 

Estoński CIT w Polsce – zalety, wady, szanse i wyzwania

3 listopada 2020 r. w godz. 10:00 - 13:30

Będą w nim uczestniczyć, m.in.:

 • Jan Sarnowski – podsekretarz stanu w MF,
 • Aleksander Łożykowski – dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w MF,

a także eksperci SKwP i MF.

Program spotkania, jak również termin i sposób zgłaszania udziału, w nim zostaną podane w następnym komunikacie.

Pytania, dotyczące omawianego tematu, można już przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podczas webinarium – na tyle, na ile czas pozwoli – zostaną omówione zagadnienia, które będą pojawiały się najczęściej w zgłoszeniach.

ALech

Na wszystko można spojrzeć z różnej perspektywy - przez lunetę i przez mikroskop. Jeżeli spojrzymy na nowy JPK przez lunetę to być może rzeczywiście wyda się on pewnego rodzaju uproszczeniem, ale jeżeli spojrzymy przez mikroskop to nie ma to nic wspólnego z uproszczeniem. Struktura i zawartość merytoryczna nowego JPK VAT obejmuje zupełnie inne informacje niż do tej pory przekazywane w ramach rozliczeń podatkowych. Jest tutaj szereg nowych, dodatkowych kwestii, których tak naprawdę ani księgowość ani systemy informatyczne do tej pory nie raportowały – mówiła dziś w programie „Rzecz o Prawie” Aneta Lech – prawnik, doradca podatkowy i wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Tematem rozmowy z red. Anną Wojdą był nowy JPK_VAT i problemy jakich może przysparzać księgowy, szczególnie na gruncie odpowiedzialności za prawidłowe raportowanie danych podatkowych.

Rozmowa dostępna jest pod linkiem: https://www.rp.pl/RZECZoPRAWIE/201019587-Aneta-Lech-JPK-nie-jest-ewolucja-jest-rewolucja.html

Komitet Standardów Rachunkowości prowadzi prace, dotyczące krajowego standardu rachunkowości w sprawie wartości niematerialnych i prawnych (WNiP), uznawania, ujmowania, wyceny i prezentacji informacji o nich w sprawozdaniach finansowych. Opracowana została krótka ankieta, aby poznać opinie (poglądy, zdania, stanowiska) osób zaangażowanych zawodowo w stosowanie przepisów ustawy o rachunkowości na temat rozumienia tych przepisów i ich stosowania w obszarze WNiP. Zdanie środowiska księgowych, w tym także biegłych rewidentów, jest bardzo ważne. Poznanie ich opinii może przyczynić się do właściwego ukierunkowania prac Komitetu nad kwestiami, związanymi z uznawaniem, ujmowaniem i początkową wyceną WNiP.

Ankieta zawiera kilka pytań na temat:

 • rozumienia definicji ustawowej WNIP,
 • zakresu WNIP,
 • możliwości posiłkowania się MSSF w rozstrzyganiu spraw o WNiP.

Przedstawiono w niej także 11 przypadków sytuacyjnych, dotyczących niektórych nakładów ponoszonych przez jednostkę, a które mogłyby (lub nie) być uznane za nakłady spełniające ustawowe warunki ich zaliczania do WNiP. Przypadki odnoszą się do:

 • znaków towarowych,
 • nakładów na system wspierania zarządzania jednostką,
 • prac badawczo-rozwojowych.

Ankieta jest całkowicie anonimowa, a jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 20 min. Znajduje się pod adresem:
https://docs.google.com/forms/d/1dxcDA43T81WCSeHDvYpIgjhOFj9S765unWfO14ayqJc

Zapraszamy do jej wypełnienia!

Back to top